עורך דין תאונת עבודה – קצבת תלויים

יניב חקימוביץ דיני עבודה, זכויות העובד, כללי 0 תגובות

קצבת תלויים מהווה קצבה המשולמת לבני משפחתו של עובד אשר נפטר כתוצאה ממעורבותו בתאונת עבודה. כספי הקצבה (מענק או קצבה חודשית) מועברים ישירות לחשבון הבנק של הזכאי, ועל פי חוק היא איננה עוברת בירושה ואיננה ניתנת להעברה או לעיקול. על פי חוק הביטוח לאומי נקבעו מספר תנאי זכאות לקבלת קצבת תלויים, וזאת בהתאם לסוג הקרבה המשפחתית של דורש הקצבה.

בין יתר בני משפחתו של המבוטח הזכאים לקבלת קצבת תלויים (בהתאם לתנאי הזכאות השונים) נכללים: ילדיו של המבוטח, אלמן, אלמנה, הורי המבוטח וקרובי משפחתו של המבוטח, לרבות, סבא, סבתא, אח או אחות. על פי חוק, קרובי משפחתו של הנפטר חייבים להוכיח כי הם התגוררו במשך שנה או יותר בביתו של הנפטר, ויחד עם זאת הם היו תלויים בהכנסותיו של הנפטר. – לייעוץ מיידי

שיעור הקצבה

קצבת תלויים הנה בשיעור של 75% משכרו של הנפטר בשלושת החודשים אשר קדמו ליום בו חדל לעבוד עקב הפגיעה. קצבת התלויים כפופה לשינויים במדד המחירים לצרכן והיא מתעדכנת ביום הראשון של השנה מדי שנה.

להלן מספר פרטים שחשוב לדעת על קצבת תלויים:
  • מקבלי קצבת תלויים אינם זכאים לקבלת קצבה אחרת מטעם המוסד לביטוח לאומי, וזאת למעט קצבת ילדים. יחד עם זאת, ילד ששני הוריו נפטרו כתוצאה מתאונת עבודה, יהא זכאי לקבלת קצבת תלויים גם בגין אביו וגם בגין אימו.
  • הוריו של הנפטר יהיו זכאים לקבלת קצבת תלויים אך ורק במקרים והם אינם בעלי יכולת השתכרות ואך ורק במקרים בהם הוכח כי הורי הנפטר היו תלויים בהכנסותיו של המבוטח באופן מלא או חלקי.
  • אלמנת המבוטח תהיה זכאית לקבלת גמלת תלויים גם במקרים בהם היא עובדת וגם במקרים בהם היא תינשא בשנית, וזאת במידה ובן זוגה איננו בעל כושר עבודה והוא מעל גיל 60.
על המחבר

יניב חקימוביץ

חבר בלשכת עורכי הדין בישראל בעל תואר L.L.B במשפטים, הקריה האקדמית אונו. עוסק במתן ייעוץ משפטי שוטף וחוות דעת משפטיות בתחום דיני העבודה, הסכמי עבודה, ליווי עובדים ומעסיקים בניהול הליכים בביתי הדין לעבודה, הרשויות השונות והליכי שימוע. בעל ניסיון רב ועשיר במשפט העבודה, שימש כיועץ משפטי בתחום דיני העבודה באחת החברות הגדולות והמובילות במשק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *