מיקור חוץ או העסקה ישירה – מה עדיף?

יניב חקימוביץ דיני עבודה, כללי 0 תגובות

מיקור חוץ

מיקור חוץ או אָאוּטְסוֹרְסִינְג הוא למעשה הזמנת וקבלת שירותים מספקים חיצוניים. נהוג לעשות שימוש במיקור חוץ בענפים ותעשיות שבהן ישנו מחסור בכח אדם מוכשר ומתאים לביצוע תפקידים כאלה ואחרים, או כאשר עלויות ההעסקה הישירה בתחום גבוהות מדי עבור הארגון המעסיק בפועל. חברות וארגונים יכולים לבצע מיקור חוץ לתחומים ומשרות שונות. בפועל, לרוב עובדי מיקור החוץ מאיישים בעיקר תפקידים שאינם מרכזיים בארגון שנועדו לתמוך בתפקודים העיקריים של הארגון או לסייע בתפעול היומיומי שלו.

אילו סוגי מיקור חוץ קיימים בישראל?

נהוג להפריד בין שני סוגים של עובדי מיקור חוץ:

 1. עובדי קבלן כוח אדם – עובד המועסק על ידי גוף העוסק במתן שירותי כוח אדם. כלומר, מקצה את עובדיו לשם עבודה שוטפת אצל גורם שלישי שהוא המעסיק בפועל. במקרים רבים מדובר בהשמה בסגנון ״שגר ושכח״ במובן זה שהעובד אינו מצוי בקשר בפועל על קבלן כוח האדם אלא רק מקבל ממנו את תלוש המשכורת.
 2. עובדי קבלן שירות – עובד שמועסק על ידי גוף שעיסוקו במתן שירות בתחום מסוים לארגון אחר. באופן מסורתי דובר על ניקיון ותחזוקה ושמירה ואבטחה, אך בעשור האחרון התופעה הולכת ומתרחבת לענף ההיי-טק, מהנדסים, מורים ועוד. מדובר בחברה חיצונית שאחראית על גיוס העובד, הכשרתו וכשירותו והיא אחראית לחוזה ההעסקה, שכר, זכויות סוציאליות ועוד עניינים שונים הנוגעים ליחסי העובד-מעביד על פי חוק. במיקור חוץ של קבלני שירות, הארגון מעביר פרויקט מסוים לחברה שמתמחה בתחום הפרויקט. העובדים המבצעים את מתן השירות שומרים על קשר עם החברה ששלחה אותם והיא מצדה מתחייבת מול הארגון המעסיק בפועל לעמידה ביעדים מוסכמים ומוגדרים.
היתרונות של מיקור חוץ
 • עלויות העסקה – הארגון אינו נושא בעלויות הזכויות הסוציאליות של העובד לרבות הפרשה לפנסיה, ימי חופש, דמי הבראה, אחזקת רכב, סלולרי ואינו מעניק הטבות כלכליות הנהוגות בענף ביחסי עובד-מעבידים ישירים, כדוגמת מניות ואופציות הנהוגות בהיי-טק, כמו גם, עלויות הדרכות והשתלמויות. במקרים רבים, העסקת עובדים באמצעות חברה חיצונית נעשית כנגד הוצאת חשבונית מס. כלומר, מדובר בהוצאה מוכרת אשר ניתן לקזז עליה מע״מ.
 • חיסכון במשאבים של גיוס עובדים והעסקתם – גיוס עובדים דורש זמן, התעסקות ומערך מתאים לגיוס העובד, קליטתו ודאגה לרווחתו כאשר הוא מצוי כבר בתוך הארגון. בהעסקת עובדים במיקור חוץ הארגון יכול לחסוך לעצמו את ההתעסקויות הללו ולהפנות את הזמן והמשאבים לפרויקטים והאתגרים המרכזיים שעימם הוא מתמודד.
 • העסקת עובדים מקצועיים ומוכשרים – במקרים רבים העובדים המועסקים במיקור חוץ הם אנשי מקצוע שעברו הכשרה ארוכה והם בעלי ניסיון בתחומם.
 • מתאים למקרים של פרויקטים קצרי טווח – כאשר הארגון ניצב בפני פרויקט מוגדר שצפוי להסתיים בעתיד הנראה לעין העסקה דרך חברה חיצונית תיתן מענה מדויק וחסכוני יותר מבחינת כוח אדם לפרויקט.
 • מנקודת מבטו של העובד – בתחומים רבים העסקה דרך חברה חיצונית מעניקה לעובד ביטחון תעסוקתי רציף מפני שגם כאשר מסתיים פרויקט הוא עדיין מועסק ומקבל שכר ומובטח לרוב שיימצא עבורו הפרויקט הבא. חברות השירות שעימם מתקיימים קשרי העובד-מעביד מספקות הכשרה מקצועית טובה והיכולת לעבור בין פרויקטים מגוונים מאפשרת דינאמיות והתנסות בתחומים שונים באופן שאינו נתפס כשלילי או בלתי יציב בקורות החיים.
מהם היתרונות של העסקה ישירה?
 • הזדהות העובד עם הארגון – ממחקרים שנערכו בשנים האחרונות בנושא נמצא כי במצב שבו עובד מועסק על ידי שני מעסיקים – חברת ההשמה המשלמת את שכרו והחברה המעסיקה בפועל, שהיא הלקוח, העובד עשוי לחוש שאינו משתייך ומזדהה עם אף אחד מהארגונים. הזדהות עם החברה וערכיה נמצאו לאורך השנים כגורם חיוני בנאמנותו של העובד, ביעילות ובאיכות העבודה שלו וברצון שלו לשתף ולתרום בידע שצבר.
 • הבטחת איכות העובדים והכשרתם – כאשר עובדים מגויסים ומועסקים באופן ישיר יש לארגון את היכולת למיין ולהכשיר אותם באופן המדויק וטוב ביותר עבור הארגון ובכך להבטיח את איכות התוצרים של העובד וכן לחתור ליצירת סביבת העבודה התואמת לערכי הארגון.
 • תיעול הידע המקצועי והניסיון אל תוך הארגון – בהעסקה ישירה הלמידה המתרחשת כחלק מהניסיון התעסוקתי נשארת בתוך הארגון ומתועלת חזרה פנימה.
 • עבור העובד – הנאה מתנאים שווים, הטבות כלכליות שונות מוצעות באופן שווה, מעמד שווה ומעורבות בתוך הארגון המעסיק בפועל וכן אופק לקידום מקצועי וניהולי בתוך הארגון.

 

 

על המחבר

יניב חקימוביץ

חבר בלשכת עורכי הדין בישראל בעל תואר L.L.B במשפטים, הקריה האקדמית אונו. עוסק במתן ייעוץ משפטי שוטף וחוות דעת משפטיות בתחום דיני העבודה, הסכמי עבודה, ליווי עובדים ומעסיקים בניהול הליכים בביתי הדין לעבודה, הרשויות השונות והליכי שימוע. בעל ניסיון רב ועשיר במשפט העבודה, שימש כיועץ משפטי בתחום דיני העבודה באחת החברות הגדולות והמובילות במשק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *