איך לפטר עובד?

יניב חקימוביץ דיני עבודה, כללי 0 תגובות

איך לפטר עובד

בין אם העילה לפיטורין היא קיצוץ, אי התאמה או תפוקה בלתי מספקת, פיטורין הם על פי רוב אירוע טראומטי לכל הנוגעים בדבר – עבור העובד, המעסיק והארגון. לא פעם, מעסיקים נוטים להתייחס לפיטורי עובדים כאל אחת המשימות הקשות ביותר בתפקידם. פרט לאי הנעימות המובנית בסיטואציה, הדין בישראל כולל מגוון הוראות המעגנות את חובותיו החוקיות של המעביד לשמור על זכויות העובד במקרה של פיטורין וכן, שורה של מצבים בהם נאסר על המעביד לפטר את העובד. אי עמידה בהוראות אלה חושפת את המעביד גם לתביעות פוטנציאליות בבית הדין לענייני עבודה. בשורות הבאות נעלה מספר נקודות מרכזיות שיוכלו לסייע למעביד בהתמודדות עם השאלה איך לפטר עובד.

מהם הצעדים שבהם יש לנקוט טרם ההחלטה על פיטורין?

על פי הדין בישראל לא ניתן לפטר אדם לפני שניתנה לו הזדמנות נאותה, הוגנת וסבירה להשמיע את טענותיו כנגד הכוונה לפטרו. על מנת ששימוע ייחשב הוגן ויגן על המעסיק מפני אפשרות לתביעה, עליו לכלול את הדרישות הבאות:

  1. הודעה בכתב על קיום השימוע – על המעסיק לתת לעובד זימון בכתב לשימוע זמן סביר מראש וכן לאפשר לו פרק זמן סביר להכנה אליו.
  2. פירוט הנימוקים לקראת השימוע – זמן סביר לפני השימוע על המעסיק לתת לעובד את הנימוקים המלאים והאירועים הספציפיים שהובילו לשקילת המשך העסקתו, כולל אפשרות לעיין במידע ובמסמכים שהמעסיק מסתמך עליהם.
  3. שמיעת טיעוני העובד – במהלך השימוע על המעסיק לתת לעובד הזדמנות הוגנת להשמיע את טענותיו. על המעסיק לשמוע את טענות העובד בפתיחות ולשקול אותם ברצינות ואסור לו להגיע לשימוע עם החלטה ברורה וידועה מראש בדבר פיטורי העובד.
  4. חובת תיעוד – המעסיק נדרש לתעד את שיחת השימוע באמצעות פרוטוקול ולכלול בפרוטוקול את התייחסות העובד לטענות המעסיק. לאחר שהעובד עיין בפרוטוקול ואישר את נכונותו, על המעסיק להחתים את העובד על הפרוטוקול בציון התאריך בו התקיים השימוע, ולמסור עותק ממנו לעובד.
  5. לעובד יש זכות להיות מיוצג על ידי עורך דין בשימוע.
את מי אסור לפטר על פי חוק?

רשימת ההגבלות החלות על המעסיק ביחס לפיטורין ארוכה למדי ולכן חשוב לבדוק ולהתייעץ לפני ההחלטה לפטר עובד, בייחוד אם ידועה סיטואציה רגישה כדוגמת הריון, חופשת לידה, מחלה וכו׳.

ככלל, החוק אוסר על פיטורי עובדים בשל אפליה על רקע מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, מקום מגוריהם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים. כמו כן, חל איסור לפטר עובד על כך שהתלונן על תנאי עסקתו או נמצא בתביעה בגין הפרות דיני עבודה או זכויות המגיעות לו או עובד אשר חשף אי סדרים בארגון. בנוסף, אסור לפטר עובד שנעדר מהעבודה עקב מחלתו, בימים שבהם הוא זכאי לדמי מחלה.

ביחס לעובדות בהריון, אסור לפטר בשל ההריון, גם אם עבדה בארגון פחות מ-6 חודשים. עובדת בהריון אשר עבדה 6 חודשים או יותר, אסור לפטרה מכל סיבה שהיא, אלא אם התקבל היתר פיטורים ממשרד הכלכלה (כך גם לגבי הורה מאמץ או מי שעומד להיות הורה בהליך פונדקאות). עובדת בחופשת לידה אסור לפטר בזמן החופשה וכן 60 יום לאחר מכן.

באלו מקרים חלה חובה לשלם לעובד פיצויי פיטורים?

ככלל, עובד שפוטר לאחר שעבד לפחות שנה אצל אותו המעסיק או באותו מקום עבודה, זכאי לפיצויי פיטורים. אם במהלך תקופת ההעסקה המעסיק הפריש את כספי הפיצויים מדי חודש לקופת גמל או לביטוח פנסיוני – רואים בהפרשות אלה את פיצויי הפיטורים. אם לא הופרשו כספים עבור כל תקופת העבודה, או שהופרשו רק סכומים חלקיים מדי חודש, המעסיק יצטרך להשלים את פיצויי הפיטורים שמגיעים לעובד. פיצויי הפיטורים יחושבו בדרך כלל על פי השכר החודשי האחרון של העובד בסמוך לסיום העסקתו כפול מספר שנות עבודתו (לרבות תשלום עמלות על מכירות).

אילו תשלומים נוספים קבועים בחוק?
  • פדיון חופשה – אם במועד סיום ההעסקה נותרו לזכות העובד ימי חופש לא מנוצלים יש לשלם לעובד "פדיון חופשה", כלומר תשלום השווה לדמי החופשה שהיו מגיעים לעובד אילו היה מנצל בפועל את ימי החופשה.
  • פדיון דמי הבראה – במצב שבו בעת סיום יחסי העבודה נשארו לזכותו של העובד ימי הבראה, המעביד יהיה מחויב לשלם אותם.

 

על המחבר

יניב חקימוביץ

חבר בלשכת עורכי הדין בישראל בעל תואר L.L.B במשפטים, הקריה האקדמית אונו. עוסק במתן ייעוץ משפטי שוטף וחוות דעת משפטיות בתחום דיני העבודה, הסכמי עבודה, ליווי עובדים ומעסיקים בניהול הליכים בביתי הדין לעבודה, הרשויות השונות והליכי שימוע. בעל ניסיון רב ועשיר במשפט העבודה, שימש כיועץ משפטי בתחום דיני העבודה באחת החברות הגדולות והמובילות במשק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *